Zabezpieczenia antykorozyjne – kluczowa ochrona metalowych konstrukcji

Zabezpieczenia antykorozyjne są niezbędne dla konstrukcji metalowych. Przede wszystkim zapobiegają działaniu rdzy, która znacząco osłabia konstrukcję i trwałość elementów metalowych. Sama korozja polega właśnie na degradacji metali poprzez działanie czynników atmosferycznych, zalegającej wilgoci czy używanie niewłaściwych substancji chemicznych. Aby jej zapobiegać, metal należy pokryć zabezpieczeniami antykorozyjnymi, które tworzą zewnętrzną warstwę ochronną na jego powierzchni. Malowanie, cynkowanie, chromowanie lub stosowanie stopów odpornych na korozję to jedne z technik zabezpieczania elementów metalowych.

Wybór odpowiedniej metody zabezpieczeń antykorozyjnych

Wybór odpowiedniej metody zabezpieczeń zależy od wielu czynników, w tym rodzaju metalu, warunków atmosferycznych, na jakie jest narażony, przeznaczenia samej konstrukcji, a także budżetu. Właściwa ochrona nie tylko znacznie zmniejsza ryzyko degradacji metalu, ale także przedłuża jego żywotność, co minimalizuje konieczność napraw czy wymiany poszczególnych elementów. W przypadku zabezpieczeń antykorozyjnych wyróżniamy:

  1. Cynkowanie ogniowe – to nowoczesny proces ochrony stali i stopów żelaza przed korozją. Poprzez fuzję cynku i stali tworzona jest powłoka zapobiegająca rdzewieniu. Całość polega na pokryciu powierzchni metalu stopem cynku, który chroni zewnętrzne, jak i wewnętrzne części cynkowanego elementu. Przed zanurzeniem w ciekłym cynku materiał jest odpowiednio przygotowywany za pomocą procesów chemicznych. Efektywność jest imponująca. Tak zabezpieczony metal to gwarancja trwałości, która w zależności od warunków środowiskowych może sięgać 20 do nawet 60 lat. 
  2. Malowanie proszkowe – to zaawansowana technika nakładania powłok malarskich, które ulegają polimeryzacji w temperaturze około 200°C. Przed malowaniem właściwym elementy metalowe są odpowiednio przygotowywane poprzez śrutowanie lub obróbkę chemiczną. Następnie – za pomocą specjalnego pistoletu – nanoszona jest warstwa proszku, dostosowanego do rodzaju i koloru farby, która następnie utrwalana jest w piecu. Dzięki temu zabezpieczenie antykorozyjne osiąga trwałość, zapewniając efektywną ochronę. To metoda znacznie lepsza od bliźniaczej metody cynkowo-malarskiej, gdzie obie warstwy nakłada się oddzielnie. Malowanie proszkowe jest szczególnie skuteczne w przypadku elementów dekoracyjnych takich jak ogrodzenia, balustrady czy bramy.
odnowa elementów metalowych  szczecin

Odnowa elementów metalowych

W naszej malarni proszkowej zajmujemy się także odnową elementów metalowych, począwszy od procesu piaskowania, czyli oczyszczania powierzchni ze wszelkich zanieczyszczeń i odbarwień, po profesjonalne malowanie proszkowe, cynkowanie i zabezpieczanie metali przed korozją. Powierzając nam uszkodzone konstrukcje lub fragmenty metalowe, zyskujesz pewność, że odzyskają one swój dawny blask. Nasze pogotowie ślusarskie polega na świadczeniu wysoce specjalistycznych usług z zakresu zabezpieczania i odnowy elementów metalowych, nawet tych mocno uszkodzonych. W ten sposób klienci nie tylko oszczędzają czas i pieniądze – jako że konieczność wymiany elementu znika – ale także mogą cieszyć się niebywałym efektem, jaki płynie z usługi malowania proszkowego.